Alle liker vel smoothie tror jeg. Som regel lager man vel smoothies av frukt og bær, det gjør jeg også. Men grønn smoothie, altså stort sett laget av grønnsaker, er minst like godt. Det er også en veldig smart måte å få i seg nok grønnsaker på.
Det er mange barn som ikke er så glad i grønnsaker, men får de det i en smoothie smaker det nok bedre. Og noe som kanskje er enda smartere er å fryse ned smoothie i iskremformer.
Nedenfor får dere oppskrift på to deilige grønne smoothier . Jeg liker for eksempel ikke broccoli, men når den serveres som smoothie glir den ned på høykant. Min grønne favoritt er likevel den med spinat og sitrus, den er faktisk min favoritt av alle smoothier.
Jeg har fått idéene fra Nettet, men oppskriftene er endret i stor grad
Smoothie med spinat og appelsin
1 liten pakke frisk spinat
1 appelsin
1,5 dl appelsinjuice
1 fryst banan i skiver
1-2 tomater
1/2 sitron (saften)
1/2 avocado
1 ss olivenolje med sitron
1 ss Limoncino balsamico (kjøpt på Olivenlunden på Sentralstasjonen, men de har også nettbutikk)
Del opp ingrediensene og ha alt i en smoothiemaskin/ blender og kjør til det er ferdig. Reguler med mer væske hvis den er for tykk. Smak tl om du vil ha mere av et eller annet.
Broccolismoothie med spinat og mango
1/2 Broccoli
1 Banan (frossen i skiver)
1/2 Mango i biter
1dl eplejuice
1/2 Avocado i biter
1 iten pk Spinat
1 dl gresk yoghurt eller Oatly havredrikk med vanilje
Del opp ingrediensene og ha alt i en smoothiemaskin/ blender og kjør til det er ferdig. Reguler med mer væske hvis den er for tykk. Smak tl om du vil ha mere av et eller annet.